Uto. jan 21st, 2025

Putovanje sa psom: 8 saveta koji će vam olakšati put u inostranstvo

Putovanje sa psom

Putovanje sa psom zvuči kao nezaboravno iskustvo ali sa sobom nosi mnogo odgovornosti i obaveza pogotovo kada planirate odlazak u inostranstvo.

Iz ličnog iskustva znam koliko je važno da u toku putovanja mom psu bude udoban put a opet i da se ne opterećujem toliko oko samog planiranja i odlaska na putovanje.

Baš zbog toga, u ovom blogu vam pišem o nekoliko saveta iz svog ličnog iskustva koji i vama mogu pomoći da putovanje sa psom bude što bezbrižnije i prijatnije.

1. Proverite uslove putovanja

Pre nego što krenete na bilo koje putovanje sa psom, obavezno istražite sve zahteve zemlje u koju putujete. Svaka zemlja ima različite zakone o prelasku granice sa kučnim ljubimcem pa bi bilo pametno da ih proverite i vidite da li je vaš pas usklađen sa svim potrebnim vakcinama i sertifikatima. Ovo je prva stvar koju sam uradila kada sam pomislila da krenem na put sa svojim psom.

Ukoliko ste iz Novog Sada, veterinarka Milica Novak deli par korisnih informacija pre polaska na put

“Svaka životinja koja prelazi granicu mora imati zdravstvenu knjižicu i pasoš sa pečatima koji potvrđuju da je pravilno čipovana i vakcinisana. Ako je vakcinisana prvi put, mora proći mesec dana, nakon čega se radi titar test na antitela besnila.

Testiranje se šalje u Pasterov zavod u Novom Sadu, a rezultati dolaze za deset dana. Životinja može napustiti zemlju tek 90 dana od testa. Nakon dobijenih rezultata, izdaje se potvrda, koja je potrebna za dobijanje sertifikata od veterinarske inspekcije koja važi 48 sati od samog izdavanja.”

EU ima stroge zahteve u vezi sa mikročipovima, vakcinama protiv besnila i testiranjem na parazite. Proverite sa ambasadom ili veterinarom koji su svi potrebni dokumenti i rokovi za vakcinaciju.

2. Posetite veterinara pre puta

Poseta veterinaru pre putovanja je zaista jedna od važnijih stvari koju trebate obaviti. Ne samo da ćete time osigurati da vaš pas bude fizički spreman za put, već ćete dobiti korisne savete od veterinara o smanjenju stresa tokom putovanja. Ukoliko vaš pas nije navikao na duža putovanja, veterinar može preporučiti sedative koji će mu pomoći da se opusti i olakša stres.

3. Pripremite odgovarajuću opremu za putovanje

Transporter za pse
Izvor: yotube/ print screen

Bilo da putujete avionom, automobilom ili vozom, odgovarajuća oprema je neophodna. Ako letite, proverite pravila avio-kompanije vezana za let sa psom. Neke kompanije zahtevaju specijalne torbe za prevoz, dok druge dozvoljavaju pse u kabini ali pod određenim uslovima.

Ako putujete automobilom pobrinite se da imate sigurnosni pojas za pse, putnu posudu za vodu i hranu, omiljenu igračku i transporter za pse.

4. Navikavajte psa na putovanje pre nego što krenete

Počnite sa kraćim vožnjama ili obilascima različitih mesta. Ovo će mu pomoći da se navikne na putovanje i da se smanji njegov stres kada dođe trenutak za dug put. Ako letite isprobajte da ga odvedete do aerodroma pa makar na kratko kako bi se upoznao sa gužvom i novim prostorom.

5. Ponesite dovoljno vode i hrane

Voda i hrana za psa

Pobrinite se da vaš pas uvek pored sebe ima činiju sa vodom i omiljene poslastice kako bi što lakše prebrodio putovanje. Posebno ako putujete avionom ili vozom gde ne možete kontrolisati vreme pauza. Iako mnoge aviokompanije nude usluge za ljubimce, nosite sa sobom dovoljne količine hrane i činiju sa vodom, što se kaže, za svaki slučaj.

6. Pet-friendly smeštaj

Kada stignete na odabrano odredište potrudite se da pronađete pet smeštaj koji će odgovarati i vašem psu. Postoji mnogo hotela i apartmana koji omogućavaju boravak sa ljubimcima, ali je važno da ih unapred rezervišete kako biste izbegli neprijatna iznenađenja. Proverite šta sve uključuje boravak, kao što su igrališta za pse, prostori za šetanje i slične pogodnosti.

7. Proverite vremenske uslove

Putovanje u različite vremenske zone i klimatske uslove može biti izazov za vašeg psa. Ako putujete u toplije krajeve obavezno se pobrinite da vaš pas bude zaštićen od sunca i da ima dovoljno hladovine. Imajte na umu da neki psi mogu imati problema sa visokim procentom važnosti vazduha i  velikim vrućinama.

8. Pronađite lokalne veterinare

Veterinar leči psa

Nikad ne možete biti previše oprezni kada je u pitanju zdravlje i sigurnost vašeg psa. Iako se nadate da nećete imati nikakvih problema dobro je znati gde se nalazi najbliža veterinarska klinika u slučaju da se desi neka nezgoda. Uvek nosite kopiju veterinarskih izveštaja o zdravstvenom stanju vašeg psa kao i zdravstvenu knjižicu.

Zaključak

Putovanje sa psom u inostranstvo može biti prelep i nezaboravan doživljaj, ako se na vreme pripremite i postavite prave temelje. Iako može biti izazovno, uz dobar plan i malo strpljenja, možete osigurati da vaše putovanje bude uspešno i bez stresa.

Nadam se da će vam ovi saveti pomoći da se osećate sigurno i spremno za putovanje sa vašim ljubimcem, jer ništa nije lepše od deljenja tih trenutaka sa vašim vernim prijateljem.

Aleksa

By Aleksa

Aleksa Kleut je novinar i pisac sa strašću za istraživanjem aktuelnih tema i deljenjem korisnih informacija sa čitaocima. Njegov rad obuhvata širok spektar oblasti, od putovanja i tehnologije, do svakodnevnih saveta za lakši život.

Povezani Članci